Unfortunately your browser cannot view our site.

Malesef tarayıcınız sitemizi görüntüleyememektedir.

Please update it to a newer version.

Lütfen tarayıcınızı güncelleyiniz.

Sign of the City Awards 2015, En İyi Konut Ödülü Tomtom Gardens'a...

Türk gayrimenkul sektörüne ve geleceğe değer katan markaların katıldığı, sektörü uluslararası normlara taşımak ve en iyiye teşvik etmek amacıyla düzenlenen Sign of the City Awards 2015, En İyi Konut Projeleri kategorisi, En İyi Konut Ödülü Tomtom Gardens’a verildi.

4 Kasım 2015 tarihinde gerçekleşen Ödül Töreni'nde Tomtom Gardens, sektörün uzmanları ve önde gelen isimlerinden oluşan jüri tarafından "En İyi Konut, Devam Eden Proje" ödülüne layık görüldü.

0

Pera'nın asaleti, gerçek dokusuyla
yeniden yaşanıyor...

FARE TEKERLİĞİNİ VE KLAVYE TUŞLARINI KULLANARAK SİTEYİ GEZEBİLİRSİNİZ.

TOMTOM GARDENS

TOMTOM'DA HAYAT

TOMTOM MAHALLESİ

Beyoğlu, 19. yüzyılın ikinci yarısına kadar dar, düzensiz sokaklar ve ahşap yapılardan oluşuyordu. 1832’deki büyük yangından sonra Beyoğlu’nun çehresi de büyük oranda değişti. Yolların genişletilmesi, sokakların aydınlatılması, adlandırılması ve numaralandırılması, Galata surlarının yıkılıp, hendeklerin doldurulması, İstiklal Caddesi’nin genişletilmesi, mezarlık alanlarının kaldırılması ve belki de su sorununun çözülmesi sonucu Beyoğlu, sosyal hayatın en önemli merkezlerinden biri haline geldi.

TOMTOM MAHALLESİ’NİN GÖRKEMLİ TARİHİ

Tomtom Mahallesi, şüphesiz ki Beyoğlu’nun en görkemli bölgelerinden, zaman ve mekana meydan okuyan büyüleyici atmosferiyle tarihin hala dimdik ayakta duran en yakın tanıklarından biri.

Osmanlı İmparatorluğu’nun değişim ve gelişimi belirli ölçülerde yaşadığı 19. yüzyıla gelinceye kadar, Avrupa’da devrimler, buluşlar ve yeni ideolojiler ile büyük patlamalar yaşanmaya başlanmıştı. Ufak adımlarla geriden gelen Osmanlı için ise tek çare, batılılaşma sürecine girmekti. Tanzimat Fermanı sonrası Levantenler’in şehre akın edişi sayesinde, liman ve iş yerlerine yakınlığıyla dikkat çeken Beyoğlu, yerleşim bölgesi olarak büyük önem kazandı. Böylece Tomtom Mahallesi de mimarisi ile göz dolduran en önemli bölgelerden biri haline geldi.

O dönem itibariyle İstanbul’un kültür ve eğlence merkezi haline gelen Beyoğlu, Ermeni, Rum, Musevi, Müslüman ve Levanten her renkten insanın hareketli bir sosyal ortamda kaynaşmasını sağladı. Günümüzde ayakta olan binalarında gerçekleştirilen davetler ve balolar halen konuşulmaktadır. Özellikle konsolosluk binalarıyla dikkat çeken Tomtom Mahallesi’nin 19. yüzyılın ortasından, 20. yüzyıla kadar yaşadığı hızlı değişimin en önemli tanıklarından biri de, Atatürk Kitaplığı’nda saklanan Jacques Pervititch ve efsanevi sigorta haritalarıdır. Zamanında yangın sigortaları için 1922 ve 1945 yılları arasında Jacques Pervititch tarafından yapılmış olan bu kadastral temelli sigorta haritaları, Tomtom Mahallesi’nin tarihi öneminin kanıtları olarak kabul edilmektedir.

BOĞAZKESEN’İN
DEĞİŞEN YÜZÜ

Boğazkesen Caddesi, özellikle fotoğraf aşığı yerli ve yabancı gezginler için, Beyoğlu’nun en misafirperver bölgelerinin başında gelir. Cadde üzerinde birbirinden çok farklı kimlikleri, estetikleri ve fonksiyonları barındıran dükkanlar görürsünüz. Sanat galerisinin yanında berber, onun yanında kafe, köşede simitçi…

Tarihi dokusunu kaybetmeyen binalar, “1-2 fotoğraf çekip döneceğim” diye evden çıkanlar için, saatler boyu sürecek muhteşem bir rota oluşturur. Çünkü daha önce bu macerayı tecrübe etmiş herkes bilir ki, Boğazkesen’in yaşam kokan sokaklarının çekiciliğini ve güzel sürprizlerini 1 saate sığdırmak pek de mümkün değildir.

MUTLAKA
ZİYARET EDİN!

Tarihi yolculuğa tasarım, moda ve lezzetli durakları da eklemek isterseniz, Boğazkesen’in olmazsa olmazlarından sanat galerilerini, birbirinden şık tasarım ve irili ufaklı takı dükkanlarını gezmeyi unutmamak gerekir. “Bana tüm gün yetmez, akşam keyif yapalım, bir gece kalalım” derseniz sizi ağırlayacak çok yer var. Geceyi de Tomtom Suites’de tamamlayarak, ertesi gün maceraya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Tomtom Mahallesi’ni keşfe çıkarken, görmeniz gereken yerleri, yemek veya kahve içeceğiniz, alışveriş yapacağınız mekanları içeren İstanbul Life’ın buraya özel çıkardığı rehberi aşağıdaki linke tıklayarak telefonunuza indirebilirsiniz..

İSTANBUL LIFE
TOMTOM MAHALLESİ

İstanbul Life dergisinin hazırladığı Tomtom Mahallesi rehberi, sizi semtte uzun bir yolculuğa çıkaracak. Rehberde geçmişten günümüze Tomtom’un değişimine tanık olacak, tasarım adreslerinden yeme-içme duraklarına pek çok yenilik keşfedecek, yıllarını semtte geçirmiş esnafla, sakinleriyle tanışma şansı yakalayacakınız. Beyoğlu’nun yükselen bölgesi Tomtom’u keşfetmek için uygulamayı indirebilirsiniz.

Pas Coffee House

Taş duvarları, endüstriyel tarzdaki dekoru ve soğuk kış günlerinde yanan sobası ile sıcak bir ortam yaratan Pas Coffee House’da güzel havaların keyfini dışarıda oturarak değerlendirmek de mümkün.

Boğazkesen Cad. No74
Çiçek İşleri

Yerel sanatkarların ürettiklerine yer veren, estetik ve işlevselliğin bir arada olduğu ürünlerinde doğal malzemelerin kullanıldığı bir adres. Ev dekorasyonu ile ilgili aksesuarlar ve objelerin yer aldığı mekan, Karaköy’den sonra şimdi Boğazkesen’de.

Boğazkesen Cad. No55
Mekhann

El yapımı yastık, örtü ve şallarda “İkat” ve “Suzani” gibi desenlerin ham ipekle buluştuğu Mekhann’da, boyama ve dokumalar oldukça zevkli. Kapalıçarşı’dan sonra şimdi de Tomtom Mahallesi’nde...

Boğazkesen Cad. No32/A
Blue Matters

Yüksek kaliteli denim ve deriyi yenilikçi tekniklerle tasarlayan bir konsept mağazası. Sadece kadın ve erkek için jean pantolon değil, çanta ve aksesuar çeşitleri de bulunuyor.

Boğazkesen Cad. No81/A
Happily Ever Paper

Yaratıcılık, tasarım bilgisi ve üretim alanındaki uznmanlığın kağıda dökülmüş hali Happily Ever Paper, Tomtom Gardens’taki yeni mekanında takipçileriyle buluşuyor. Happily Ever Paper, defterlerin boşken bile fikirlerle dolu olabileceğinin en güzel örneği...

Boğazkesen Cad. Tomtom Kaptan Sok.Tomtom Gardens No10
Ham:m Design

Ham:m’ın iki farklı kutbu İdil Özbek ve Muhammet Taşlı, kullan at eşyaların hızla tüketilmesine inat, zamansız ve herkes için ulaşılabilir tasarım ürünleri yaratıyorlar. Tasarladıkları ürünlerin ruhu, kullandıkları geleneksel teknikler ve Ham:m’a karşı hissettikleri derin tutkuyla ortaya çıkarak, “güzel” e değer veren herkese geçmeyi başarıyor.

Boğazkesen Cad. Tomtom Kaptan Sok.Tomtom Gardens No10
Krank Art Gallery

Sanatseverlerin yeni buluşma noktası olmayı amaçlayan KRANK Art Gallery, İstanbul’da çağdaş sanata yeni bir soluk getiriyor. Sanat tutkusunun bir araya getirdiği Sibel Erdamar ve Ayşe Üner Kutlu tarafından kurulan KRANK, Tomtom Mahallesi’nde kapılarını açtı.

Boğazkesen Cad. Tomtom Kaptan Sok.Tomtom Gardens No8
Manner

Uzun yıllar sektörün önde gelen markalarıyla çalışan Ayşegül Temel tarafından kurulan Manner İstanbul’da pek çok ahşap, seramik, metal, cam, ipek, keten, pamuk ev tekstili, aydınlatma ve mobilya çeşidi bulunuyor. Hem perakende hem de kişi ve mekana özel ürün çalışmaları yapılıyor.

Boğazkesen Cad. Tomtom Kaptan Sok.Tomtom Gardens No8
Zanaat Atelye

1850 yılından kalma tarihi Fransız Yetimhanesinin bir kiracısı var; Kemal Cınbız’ın atölyesi, kartonpiyer müzesi ve de kafe. Müzede birçok tarihi mekanın orjinal kartonpiyer kalıplarını inceleyip, bahçedeki kafede keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Boğazkesen Cad. No65
Peymane

Peymane, aslına uygun olarak restore edilen beş katlı tarihi binada, Fransız Yetimhanesi manzaralı muhteşem avlusunda, içinden caz geçen bir ocakbaşı. Modern bir sunuma sahip olan ocakbaşının menüsünde, birbirinden lezzetli yemekler ve mezeler var.

Boğazkesen Cad. No65/1
%100 İstanbul

Kullanılmış şeker çuvalları, kamyon brandaları, reklam afişleri... Atık malzemeler İpek Sabuncu ve Bedirhan Çakır’ın elinde nefis çantalara dönüşüyor. %100 İstanbul’da farklı çeşitlerde ürünler bulmak da mümkün.

Boğazkesen Cad. No43/A
Hane 78

Anadolu’nun yüzlerce yıllık ağaçlarını işleyerel kişiye özel modern tasarımlar yapan Hane 78, aynı zamanda iç mimarlık hizmeti veriyor. Ürünlerin en dikkat çeken ve belki de en değerli özelliklerinden biri, ağacı dokusu bozulmadan sıcak etkisini ve doğallığını kullanıcıya hissettirmesi.

Boğazkesen Cad. No78
[]